skip to Main Content

What better place in the world to experience what it feels like to breath underwater than the Egyptian Red Sea? Become weightless in an alien habitat, mingling with the myriad of creatures that float by – discover a whole new world, just waiting for you!

PADI-DSD-web

Minimum Yaş: 10
Kurs süresi: Yarım ya da Tam gün
Diğer gereklilikler: Yeterli derecede yüzme becerisi, herhangi bir sağlık problemi olmaması.

Fiyat : 90$

Perfect for those on a tight schedule!

padi-logo

PADI Discover Scuba Diving

Kendinize sualtı ve aletli dalışı denemek için bir şans verin. Dalış, hayatınızı değiştirebilir.

Daha önce hiç dalmadınız ve hep dalışı denemek mi istediniz? Sualtında nefes almanın nasıl bir duygu olduğunu merak mı ettiniz? Eğer sualtında dalış yapmayı denemek istiyor, fakat bir dalış kursu için hazır değilseniz, Discover Scuba Diving programı sizin için dizayn edilmiş demektir.
Eğer tüplü dalışı denemek için uygun bir yol arıyor ve Kızıldeniz’in sualtı güzelliklerini yakından görmek istiyorsanız, Discover Scuba Diver programı ile hem aletli dalışı, hem de Kızıldeniz’in sualtı güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Bu program içerisinde neler öğreneceksiniz?

 • Dalış ekipmanınızı nasıl kullanacağınızı ve onunla nasıl kolaylıkla sualtında hareket edeceğinizi,
 • Nasıl kolaylıkla suyun altında nefes alabileceğinizi,
 • Her dalışta ihtiyacınız olacak temel becerileri,
 • Keşfetmenin keyfini,
 • PADI Open Water Diver(Açık Su Dalıcısı) kursu hakkında yeni bilgiler öğreneceksiniz.
 • Discover Scuba Diving becerileriniz, PADI Open Water Diver kursu nda kredilendirilebilir.
 • Maksimum derinlik 6  metre’dir.
 • Ekipman kurs ücretine dahildir.
 • Minimum yaş 10’dur.
Sign me up!

The Egyptian Red Sea is the perfect environment to take your first steps to becoming a fully fledged scuba diver. The crystal clear warm waters offer an unparalleled window into a whole new world just waiting to be discovered!

LearnToDive-web Click for video

Minimum Yaş: 10 (junior scuba diver için)
Kurs Süresi: 2+ gün (öğrenciye göre değişiklilik gösterir)
Diğer Gereklilikler: Yeterli derecede yüzme becerisi ve dalışa engel bir sağlık probleminin olmaması.

Fiyat: 210$

Ideal for students on a tight deadline!

PADI Scuba Diver Course

Sharm el Sheikh’e gelmeyi ve Kızıldeniz’in sualtı güzelliklerini yakından görmeyi ve dalış sertifikası almayı planlıyorsunuz, fakat bunun için ayırabileceğiniz yeterli zaman yok. İşte bu program tam sizin için tasarlanmış! Hızlı ve kolay bir şekilde programlanarak, kısa zamanda paletlerinizi ve maskenizi takarak sualtı güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz

PADI Open Water Diver programının bir ön programı olan PADI Scuba Diver programı, zaman problemini en aza indirerek hızlı ve kolayca sertifika almanızı sağlar. PADI Scuba Diver sertifikası ile gittiğiniz herhangi bir tatil beldesinde bir PADI eğitmeninin direk gözetiminde dalabilirsiniz. Bu program tecrübeli bir rehber eşliğinde rahat ve emniyetli bir şekilde su altı dünyasını keşfetmek için inanılmaz bir fırsattır. İleride bu programa ek olarak iki günlük bir çalışma ile yapacağınız diğer ilave beceriler ve bilgi ile Open Water Diver olabilirsiniz. 10 yaşı aşmış herkes PADI Scuba Diver programına katılabilir. Bu kursu alan herkes bir Padi Divemaster, Eğitmen ya da eğitmen nezaretinde maksimum 12 metreye kadar dalış yapabilir.

 • Eğitim Dalışı Sayısı: Sığ su çalışmaları ve 2 Açık Deniz Dalışı (Maksimum 12 metre)
 • Önkoşul: Scuba Diver için minimum 15, junior Scuba Diver için ise minimum 10 yaşında ve sağlıklı olmak.
 • Eğitim Materyalleri: Fiyata dahil değildir, 35 euro eğitim materyallleri ücreti’dir. (Padi Open Water Eğitim Kitabı, Padi Open Water Video DVD, Dalış Kayıt Defteri).
 • Kurs süresince kullanılacak olan dalış ekipmanı fiyatı, dalış kursu fiyatına dahildir.
Sign me up!
OWD-Card Click for video

Minimum Yaş: 10 (junior open water için)
Kurs Süresi: 3+ gün (öğrenciye göre değişiklilik gösterir)
Diğer Gereklilikler: Yeterli seviyede yüzme becerisi, dalışa engel bir sağlık probleminin olmaması.

Fiyat: 360$

PADI Open Water Diver Course

Open Water Diver kursu , Padi’nin ilk temel kursudur ve üç bölüme ayrılmıştır: Akademik eğitim, havuz veya sınırlı su çalışması ve açık deniz dalışları. Akademik eğitim, emniyetli ve zevkli bir dalış için bilmeniz gereken temel prensip ve bilgileri içerir. Havuz veya sınırlı su eğitiminde, tüplü dalışın temel becerileri öğretilir. Açık Deniz dalışları ise, akademik ve sığ su eğitimlerinde öğrendiklerinizi gerçek dalış ortamlarında uygulamanızı sağlar. Özet olarak bu kurs, emniyetli ve zevkli dalışlar için gerekli olan malzemeyi kullanmaya alışmanızı ve gerekli bilgi ve beceriyi edinmenizi sağlayacaktır.

Open Water Diver kursunda sadece tüplü dalışı öğrenmeyeceksiniz. Suda yaşayan ilginç ve güzel canlıları doğal ortamlarında görmenin yanı sıra, dalmaya özgü bazı hisleri de yaşayacaksınız. Örneğin, sualtında ilk nefesi almanın veya  uzaydaki bir astronot gibi ağırlık hissetmeden orta suda asılı kalabilmenin heyecanını yaşayacaksınız ve, dalış tecrübeniz arttıkça şu anda hissettiğiniz esrar perdesi aralanacak, merak ve hayranlığınız daha da artacak.

Yaşı 15′ in altında olan genç dalıcı adaylarımız Junior Open Water Diver programına katılarak Junior Open Water Diver sertifikası alabilirler ve 15 Yaşına ulaştıkları zaman sertifika seviyelerini, hiç bir ilave gereklilik olmadan Open Water Diver seviyesine çıkartabilirler.

 • Minumum açık deniz eğitimi: Sığ su çalışmaları ve 4 Açık Deniz Dalışı
 • Maksimum derinlik: 18 Metre / 60 Feet
 • Minumum eğitmen derecesi: Öğretme Statüsündeki PADI Eğitmeni
 • Eğitim Materyalleri: PADI Open Water Diver Kitavı ve DVD’si, Dalış kayıt defteri (35 euro ekstra ücreti vardır).
 • Önkoşul: Open Water Junior için 10, Open Water Diver için ise minimum 15 yaşında ve sağlıklı olmak gerekliliği vardır.
 • Eğitim boyunca kullanılacak Scuba Diving ekipmanları kurs fiyatına dahildir.

Performans gereklerini yerine getiren adaylar PADI Open Water Diver sertifikası alırlar. Bu sertifika tüm Dünyada geçerlidir ve PADI standartlarına göre yetiştirildiğinizin kanıtıdır. Dünyanın her yerinde dalış yapabilir, kendiniz gibi sertifikalı arkadaşınız ile dalış planlayabilir, bilinçli olarak malzeme satın alabilir, malzeme kiralayabilir ve tüp doldurtabilirsiniz. Bu sertifikaya ve yeterli tecrübeye ulaşanlar ileri kurslara katılabilirler.

Sign me up!
Open Water Online Training

You’ve got the diving bug and you’re eager to learn more! Let us take you on the next leg of your adventure where you’ll expand on existing skills and learn some new ones, all in the incredible waters of the Red Sea.

ConEd-web Click for Video

Minimum Age: 10 (for junior advanced open water)
Course Duration: 2+ days (dependent upon student)
Other Requisites: PADI Open Water Diver certification or equivalent certification with another training agency.

Price: 240$

PADI Advanced Open Water Diver Course

The PADI Advanced Open Water Diver Course is your ticket to adventure and you don’t have to be “advanced” to take it – it’s designed to advance your diving, so you can start right after earning your PADI Open Water Diver certification. The course helps build confidence and expand your scuba skills through different Adventure Dives. You try out different specialties while gaining experience under the supervision of your PADI Instructor. You log dives and develop capabilities as you find new ways to have fun scuba diving.

You’ll plan your learning path with your instructor by choosing from a long list of Adventure Dives. There are two required dives – Deep and Underwater Navigation – and you choose the other three, for a total of five dives.
During the Deep Adventure Dive, you learn how to plan dives to deal with the physiological effects and challenges of deeper scuba diving. The Underwater Navigation Adventure Dive refines your compass navigation skills and helps you better navigate using kick-cycles, visual landmarks and time.

The other knowledge and skills you get vary with your interest and the adventures you have – photography, buoyancy control, fish identification, exploring wrecks and many more.

Sign Me Up!
PADI Advanced Open Water Online
Specialty courses

Minimum Age: 10 (some courses vary)
Course Duration: 1-2 days (dependent upon student)
Other Requisites: PADI Scuba Diver or Open Water Diver certification (dependent on course – see list below for details) or equivalent certification with another training agency.

Price: Dependent upon Course.

PADI Specialty Diver Courses

PADI Specialty Diver Courses are distinctive courses that let you explore a particular aspect of diving. If you love photography, for example, then why not take the Digital Underwater Photography course where you will learn how to get the best from your camera equipment while adapting your photography to the underwater world.

The Red Sea is home to numerous wreck sites including the world famous S.S. Thistlegorm, the Dunraven, the Kormaron and many more. Explore these vast and unique habitats while learning new skills designed to enhance your diving experience.

Anthias Divers offers a comprehensive list of PADI Specialty diver courses. For more information see the flow chart below and contact us to arrange you PADI Specialty course today!

See All Specialty Courses
PADI Con Ed Flow Chart
Rescue Diver Course Click for video

Minimum Age: 12
Course Duration: 2-3 days (dependent upon student)
Other Requisites: PADI Junior Open Water Diver certification with Navigation Adventure Dive and Emergency First Response (First Aid) Primary Care and Secondary Care Course.

Price: 360$

PADI Rescue Diver Course

Scuba divers describe the PADI Rescue Diver course as the most challenging, yet most rewarding course they’ve ever taken. Why? Because you learn to prevent and manage problems in the water, and become more confident in your skills as a diver, knowing that you can help others if needed. During the course, you learn to become a better buddy by practicing problem solving skills until they become second nature. Plus, the course is just fun – it’s serious, but still allows for lots of laughter in between the focused learning.

The PADI Rescue Diver course prepares you to deal with dive emergencies, minor and major, using a variety of techniques. Through knowledge development and rescue exercises, you learn what to look for and how to respond. During rescue scenarios, you put into practice your knowledge and skills. Topics include:

 • Self rescue
 • Recognizing and managing stress in other divers
 • Emergency management and equipment
 • Rescuing panicked divers
 • Rescuing unresponsive divers
Sign Me Up!
PADI Rescue Online Training
MSD

Minimum Age: 12
Course Duration: 1-5 days (dependent upon student and current certifications)
Other Requisites: PADI Open Water Diver certification, followed by PADI Advanced Open Water Diver and PADI Rescue Diver (or qualifying certifications). You also need to earn five PADI Specialty Diver certifications and have logged a minimum of 50 dives.

Price: Dependent upon Specialties.

PADI Master Scuba Diver

Join the best of the best in recreational scuba diving and live the dive life as a PADI Master Scuba Diver. The Master Scuba Diver rating places you in an elite group of respected divers who have earned this rating through both significant experience and scuba training. Fewer than two percent of divers ever achieve this rating. When you flash your Master Scuba Diver card, people know that you’ve spent time underwater in a variety of environments and had your share of dive adventures.

Become a diving ninja and earn your Master Scuba Diver rating!

We recommend the following specialty courses for your Master Scuba Diver rating.

 • Deep Diver
 • Peak Performance Buoyancy
 • Nitrox Diver
 • Navigation Diver
 • Night Diver
Sign Me Up!

Do your kids love water? Then they’ll love Bubblemaker! Let them explore being weightless and breathing underwater while under the expert supervision of a PADI Instructor. *** Warning – may cause constant nagging to get certified ***

Bubblemaker-sm-web

Minimum Yaş: 8
Kurs Süresi: Yarım gün
Diğer Gereklilikler: Yeterli derecede yüzme becerisi, dalışa engel bir sağlık probleminin olmaması. 

Fiyat (Havuz): €35
Fiyat (Plaj): €50

Mum & Dad can join in too!

PADI Bubblemaker

Çocuğunuzun sualtı’na olan merakını destekleyerek onu 8 yaşından itibaren dalış yapmayı denemesini sağlayabilirsiniz. Padi’nin Bubblemaker programı çocuklarınızın da ailece yaşadığınız dalış zevkinize ortak etmek için en iyi başlangıç ve tamamıyla güvenli. Maksimum 2 metre’ye yapacakları bu dalış aktivitesinde, sualtında bir balık gibi yüzmenin, kabarcık çıkarmanın ve bambaşka bir dünyayı keşfetmeleri onların gelişiminde önemli bir yer tutacaktır.

Gereklilikler?

 • 8 yaş ve üzeri olmalılar ve havuz’da bulunmaktan zevk almalılar.
 • Deniz dalışını, kıyı’dan olacak şekilde yapabilirler. (Maksimum derinlik 2 metre)
 • Sadece PADI eğitmenleri tarafından uygulama yapılabilir.
 • Herhangi bir ön-eğitim gerekmenektedir.
 • Sadece çocuklar için uygun olan dalış ekipmanları kullanılmalıdır, yetişkinlere ait dalış ekipmanları kullanılamaz.
Book Pool Option Book Beach Option

Join the ranks of the professionals and earn yourself the coveted PADI Divemaster certification – then continue your adventure with the PADI Instructor Development Course and become a PADI Open Water Scuba Instructor. Live your dream – Go Pro! 

Divemaster-Course Click for video

Minimum Age: 18 
Course Duration: 2-6 weeks (dependent upon student)
Other Requisites: PADI Rescue Diver with Emergency First Responce Primary and Secondary Care (CPR and First Aid), signed medical statement within the last 12 months and at least 40 logged dives at the start of the course and 60 by certification.

Price: Contact us for details.

DM Course Pack
GoPro-dark

PADI Divemaster Course

The Red Sea is one of the top dive destinations in the world to earn your PADI Divemaster certification. Our Divemaster course is designed to give you the very best experience possible while under the expert tutelage of one of our top notch PADI Instructors. As well as everything the Divemaster course teaches you we will also prepare you to organise and run your own daily diving boat, including logistics, dive site selection and leading a dive.

So, you love scuba diving? Want to share it with others on a whole new level? Take the PADI Divemaster course and do what you love to do as a career. Scuba divers look up to divemasters because they are leaders who mentor and motivate others. As a divemaster, you not only get to dive a lot, but also experience the joy of seeing others have as much fun diving as you do.

The PADI Divemaster course is your first level of professional training. Working closely with a PADI Instructor, you’ll fine-tune your dive skills, like perfecting the effortless hover, and refine your rescue skills so you anticipate and easily solve common problems. You’ll gain dive knowledge, management and supervision abilities so you become a role model to divers everywhere.

As a PADI Divemaster, you’ll lead others as you supervise scuba diving activities and assist with diver training. Whether you want to work at a faraway dive destination or close to home at a local dive shop, the adventure of a lifetime awaits you. PADI Divemasters are respected dive professionals who are aligned with the largest and most respected dive organization in the world – PADI.

The PADI Divemaster course teaches you to be a leader and take charge of dive activities. Through knowledge development sessions, waterskills exercises and workshops, and hands-on practical assessment, you develop the skills to organize and direct a variety of scuba diving activities. Topics and practical workshops include:

 • The role and characteristics of the PADI Divemaster
 • Supervising dive activities and assisting with student divers
 • Diver safety and risk management
 • Divemaster conducted programs and specialized skills
 • Business of diving and your career
 • Awareness of the dive environment
 • Dive setup and management
 • Mapping an open water site
 • Conducting dive briefings
 • Organizing a search and recovery project and a deep dive
 • Conducting a scuba review and skin diver course
 • Assisting with Discover Scuba Diving and leading Discover Local Diving programs

Your instructor may also offer the PADI Deep Diver and Search and Recovery Diver specialty diver courses along with your divemaster training to help you meet all requirements and to broaden your abilities.

Enquire
PADI-IDC

Minimum Age: 18 
Course Duration: 10 days + 1 day of preparation.
Other Requisites: PADI Divemaster or equivalent and a qualified diver for at least 6 months. Emergency First Response Primary and Secondary Care (CPR and First Aid) within the last 24 months as well as signed medical statement within the last 12 months. Before you can participate in the Instructor Exams you have to have 100 logged dives.

Price: Contact us for details

IDC-Crew-Pack—web
padi-logo

PADI Instructor Development Course (IDC)

Course dates for 2017:

IDC Preparation IDC EFR I IE MSDT Package
9th February 10th – 19th
February
20th – 21st
February
 22– 23th
February
24th – 26th
February
12th April 13th – 22nd
April
23rd – 24th
April
25th – 26th
April
27th – 29th
April
29th June 30th June
– 9th July
10rd – 11th
July
12th – 13th
July
14th – 15th
July
30th August 1st- 10th
September
11th – 12th
September
13th- 14th
September
15th – 16th
September
3rd December 4th – 13th
December
14th – 15th
December
16th- 17th
December
18th- 19th
December

 

Are you ready to join the ranks of the dedicated professionals who teach the world’s most progressive and popular scuba diver education programs? Then Go PROSM with an Instructor Development Course.So, if you like people, have a passion for scuba diving and want an extraordinary life – become a PADI Instructor. Teaching scuba diving allows you to share your love of the aquatic world with others while doing what you enjoy – being in, around and under water. PADI Open Water Scuba Instructors and PADI Assistant Instructors are the most sought-after dive professionals around the world because they’ve completed the program that sets the standard for training dive professionals. You earn a PADI Instructor rating through hard work and commitment, but you’re rewarded with a job that lets you share incredible underwater adventures with others – transforming their lives for the better and enriching yours.Anthias Divers can offer you the IDC at our location in Hilton Fayrouz Resort, Naama Bay where you will advance beyond the Divemaster level under the expert guidance of our seasoned PADI Course Directors, Ruth Stephens and Wael Elshahat.

The Instructor Development Course (IDC) is made up of two parts – the Assistant Instructor (AI) course runs for the first 6 days of the IDC and the Open Water Scuba Instructor (OWSI) program that continues for another 4 days. Most dive professionals complete the entire IDC and go on to attend an Instructor Examination (IE), which is the final step to earn a PADI Instructor certification.
At Anthias Divers we offer a free one day IDC preparation. During this you will meet the PADI Course Director, our IDC Staff as well as completing any last paperwork.
We will review the five topics that you covered during your PADI Divemaster course. These topics will be part of the Instructor Exams.

They are:

 • Physics
 • Physiology
 • Recreational Dive Planner
 • Skills and Environment
 • Equipment

There will be a presentation on all of these topics as well a chance to ask questions to review your knowledge before the IDC starts.
A skill circuit will be conducted to refresh your memory of all skills.

Successfully completing just the AI course results in a PADI Assistant Instructor qualification. When an AI is ready to progress, attending an OWSI program allows entry into an IE to earn a full PADI Instructor rating.

Dive professionals who hold an instructor rating with another diver training organization may be eligible to enroll directly in the OWSI program. This recognizes prior instructor training and provides a path to become a PADI Instructor. However we offer crossover candidates may participate in the whole IDC for the price of an OWSI course.

Over a minimum of ten days, but usually eleven days because of the one day free IDC preparation, the IDC teaches you to conduct all PADI core courses. You’ll be able to organize and present information, conduct skill development sessions and control open water dives. Basically, you become a better public speaker and get really good at demonstrating skills while watching out for student diver safety. Key topics include:

 • PADI Standards and Procedures for courses you can teach with in water workshops
 • Learning, Instruction and the PADI System
 • Risk Management and Diver Safety
 • The Business of Diving and your role as an instructor
 • Marketing Diving and Sales Counseling
Enquire

Anthias Divers offers a full range of EFR (Emergency First Response), Primary care, Secondary Care and Care for Children courses at our Na’Ama Bay center. Although this course is a prerequisite for several PADI courses, you don’t need to be a certified diver to take this course; it’s suitable for all!

EFR-Coourse

Minimum Yaş:  (Tavsiye edilen minimum yaş 10)
Kurs Süresi: 1 gün (öğrenciye göre değişiklilik gösterir)
Diğer gereklilikler: Yok

Fiyat: €100

The Emergency First Response Kursu, aşağıdaki Padi Kurslarına katılabilmek için önkoşuldur.

 • PADI Rescue Diver
 • PADI Divemaster
 • PADI Master Scuba Diver
LTD-web
padi-logo

Emergency First Response (EFR) Kursu.

PADI Emergency First Response (PADI Acil durum ilk müdahale)

Acil Durum Müdahale kursu dalış dışında da hayatınızın her alannda işinize yarayacak olan bir kurs olmakla berabek PADI Kurtarma Dalıcı (Rescue Diver) kursu için de bir önkoşuldur.

Emergency First Response kurslarında, yetişkin, çocuk ve bebek CPR’ları, ilk yardım teknikleri, Otomatik Harici Elektroşok (AED) ve acil oksijen kullanımı gibi konular öğretilmektedir. Bu kursu almakla, tıbi acil durumlarda müdahale etme becerinizi arttıracak ve belki de bir hayat kurtulmasını sağlayabileceksiniz.

Acil Durum İlk Müdahale Kursları
•Yetişkinler, çocuklar ve bebekler için CPR (Suni Solunum ve kalp masajı)
•Yetişkinler, çocuklar ve bebekler için ilk yardım
•Otomatik Eksternal Defibrilatör (AED) eğitim
•Emergency First Response Eğitmen ve Eğitmen Eğiticisi kursları

olarak yapılmaktadır.

Sign me up!
Back To Top